#egebasın
Gündem Esnaf Göz Göre Göre Yok Mu Oluyor?

Esnaf Göz Göre Göre Yok Mu Oluyor?

1 yıl önce     Gündem 0
Esnaf Göz Göre Göre Yok Mu Oluyor?

ESNAF YOK OLUYOR, BAŞKANLAR İZLİYOR.

İçinde bulunduğumuz global sağlık krizinin etkisiyle, her sektörde olduğu gibi, lokantacılık ve pastacılık sektörü de bu krizden son derece olumsuz şartlarda etkilendi. İşyeri sahiplerinin yanı sıra, işyerlerinde çalışan personel ve aileleri de bunun çaresizliğini dibine kadar yaşıyorlar. Ve maalesef bu derin yara, günden güne büyümeye, kan kaybettirmeye acımasızca devam ediyor.

Bir çok işletme sahibi esnaf, devletin açıkladığı kredi paketlerinden faydalanamadıklarını, kredibilite ve teminat gibi ön koşullar öne sürülerek bundan faydalanamadıklarını dile getiriyorlar. Kriz öncesinde de girdi maliyetlerini artması, satış fiyatlarının yerinde sayması gibi etkenlerle zaten ayakta durmakta zorlanan; bir de elektrik, doğalgaz, iletişim, akaryakıt, su, vergiler gibi, maliyetlerin de buna eklenmesiyle zorlanan esnaf, şimdi kimsesiz bırakılmış hissediyor.

Ahilik geleneğinden gelen, hijyen, ustalık, kalfalık, çıraklık, Usta Öğreticilik gibi belgelere (dahası da var, uzatmayacağım) o kadar para ayıran, sistemin işleyişine ayak uydurarak rızkından ayıran esnaf ve personeli, şu zamanlarda sabretmekten başka bir şey yapamıyor.

Zamanında TESK gibi bir konfederasyonun “Acil Eylem Planı” birçok kez dile getirilerek, bu gibi kriz durumlarında neler yapılacağı hususunda epeyce yazılıp çizilmişti. Öyle görünüyor ki, esnafın verdiği aidat paralarından, kötü gün akçesi tasarrufu olarak kenara ayrılmamış. Oysa ki, güzel olmaz mıydı, bir AHİ SANDIĞI doğru bir şekilde kullanılsa ve bu gibi durumlarda ihtiyaç sahibi olan esnafımıza destek olunsaydı?

Şimdi soruyorum:

Sektörde yetkili olan sizler de temsilcisi olduğunuz esnaflar gibi (ki, sizler de bir esnafsınız) düşünseniz, aslında bu serzenişleri duymamış olacağız. Mevki ve makam sahipleri olan TESK, Federasyon, Birlikler ve Esnaf Odaları esnafımızın dile getirdiği bir takım öneri ve tedbiri düşünemeyecek kadar vasıfsızsa veya düşünüp de işine gelmediği için de susuyorsa; onlara oy veren esnafımız da bir daha düşünecektir; “Biz oyumuzu verdiğimiz kişilerden razı mıyız?” diye!

Aidat borcu olunca bir evrak bile vermeyen esnaf odalarından, onlara bu talimatı veren TESK 'ten neden ses çıkmıyor? Federasyonlar ne yapıyorlar? Bu mevkilerin yönetimine seçilenler olarak, esnafımız için ne yaptınız? Eğer esnaf bu zor günde sizi yanında bulamayacaksa, ne zaman bulacak?

İyi gün dostu her zaman bulunur, önemli olan kötü günde yalnız kalanın koluna girmektir.

 

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!